Domaćini na selu u kosjerićkom kraju među prvima su pre skoro pet decenija prepoznali značaj seoskog turizma i otvorili vrata svojih kuća za goste iz zemlje i inostranstva.Ove sezone očekuju još više turista, nadajući se da će tako ublažiti štetu od korona virusa, zbog kojeg su izgubili prihod u periodu praznika, kada obično vlada najveće interesovanje za boravak na selu.
Nedaleko od Kosjerića, na obroncima Maljena smešteno je živopisno selo Skakavci. Domaćinstva koja žive od seoskog turizma nadaju se većem broju gostiju ovog leta. Gostoprimstvo domaćina decenijama bilo je privlačno ne samo za turiste, nego i filmadžije, pa tako i domaćinstvo Lazovića.
“Snimato je, snimala Brena film ‘Hajde da se volimo‘ i ‘Žikina Dinastija‘. Nije samo kod mene, ima tu na tri četiri lokacije, baš u Skakavcima i kod Vodopada ovde i kod škole goramo naše i tako”, kaže Mišo Lazović iz sela Skakavci.
Najmlađi član domaćinstva Lazović, inače je apsolvent Policijske akademije. A ovih dana uređuje dvorište za dolazak gostiju. Miroslav je sam izradio i dvorišni mobiljar za decu i odrasle, a uprkos što je selo filmski poznato, tvrdi da su se pročuli širom sveta po gostoprimstvu. U turizmu vidi budućnost mladih.
“Medijska pokrivenost, to nam je jako važno, kad bi toga bilo više, bilo bi više i gostiju. Ljudi bi onda nalazili prosperitet i u ovome. Mogli bi i da ostanu, da žive i da zarade od toga”, priča Miroslav Lazović.
Skakavci nude, dodaje Mišo Lazović prvo dobar duh i dobar doček i lepo raspoloženje gostima.
“Puno prirodnih lepota, to privlači ne samo ovde meštane, nego i ljude sa strane da dođu. Tako da je to dovoljan razlog da bi mi ostali”, smatra Miroslav Lazović.
Pored zanimljive istorije sela, šetnja kroz živopisni krajolik turistima otkriva prirodne bisere, kojima suposebno fascinirani strani turisti.
Selo Skakavci prvi žitelji nastanili su oko 1835. godine. Jedni tvrde da je naziv potekao od istoimenog vodopada, da drugi da je, pak, reč o specifičnosti kuhinje.
“Dođete u Skakavce i ješćete skakavce”, šaljivo kaže Dragica Lazović.
Ipak, većina turista privržena je tradicionalnoj trpezi, a u poreklo svega što je na meniju mogu se uveriti na licu mesta. Lazovići gaje stoku, imaju povrtnjake i voćnjake. Dragica kaže da sprema jela na biljnoj osnovi, a priroda nudi čitavo bogatstvo i za posebne zahteve turista.
“Matičnjak koristimo, nanu, sedmolist, mečiju šapu. Onda pečurke sve jestive koristimo. Od životinjskog porekla gmizavce isto može da se koriste, larve od mrava, sve se koristi”, ispričala je Dragica.
Skakavci su tvrde kao čips, ali još nije vreme za njih. Taman će biti kada stignu gosti, koji će upoznati Srbiju i po tim specifičnostima koje se kriju u selu Skakavci.