Zlatarski kraj poslednjih godina privlači sve više turista koji uživaju u prirodnim lepotama, posebno meandrima Uvca. Ta prirodna atrakcija poznata je širom sveta.
Nedaleko od ski-staze na Zlataru sve više je brvnara, koje ne nerušavaju prirodni ambijent, a ovakva vrsta smeštaja naviše se traži. Turizam je postala grana koja utiče i na povezivanje mladih iz prijepoljskog i novovaroškog kraja, kroz međuagencijsku saradnju, jer posla ima za sve.
„Možemo reći da se interesovanje dosta povećalo. Mi želimo da promovišemo netaknutu prirodu, adrenalin i avanturu u ovoj netaknutoj prirodi. Da pozovemo ljude da letuju u Srbiji, jer Srbija je jedna jedinstvena zemlja, koja nudi mnogo toga što treba videti i naravno obići“, kaže Dragana Terzić, vlasnica turističke agencije iz Prijepolja.
Nekome je potreban samo mir, ali je mnogo više onih koji su za aktivniji provod. Najpotpuniji doživljaj prirodnih lepota zlatarskog kraja, mnogi kažu jeste na avanturistički način – džipovima i kvadovima.
Upravo takva vozila otvaraju mogućnost upoznavanja skrivenih prirodnih dragulja u vožnji bespućima ili kroz šumu. Međutim, posebni akcenat stavljen je na bezbednost onih koji upravljaju atraktivnim četvorotočkašima.
„Obavimo razgovor, znamo ko kako želi da vozi, ko ima kakvo iskustvo. Svakako vodič ide ispred i iza njih. U svakom slučaju, nadzire vožnju, kontroliše vožnju. Fokus je na tome da vide planinu, dožive planinu na taj način“, objašnjava Filip Glišović, organizator avanturističkih tura.
Avanturistički način istraživanja zlatarskog kraja dostupan je praktično svim generacijama. I redovnim posetiocima vožnja džipom poseban je doživljaj.
„Zaista to prvi put doživljavam, shvatam koliko je lepote ovde satkano u ovome svemu što sam ja videla i gde smo svuda prošli i prosto da ne poverujete da je to ljudski izvodljivo“, kaže Verica Kolić iz Kragujevca.
Do vidikovca Molitva pojedini turisti krenu putničkim automobilima, ali zbog nekategorisanog puta rizikuju oštećenja, a često ostanu i bez auspuha.
„Zato koristimo džipove koji su specijalno namenjeni za to. A što se tiče zanimljivosti imali smo Kineze koji su kada su došli na ovaj deo puta, kada smo ih poveli u šumu počeli da beže iz auta, misleći da ćemo nešto da im uradimo. Pošto je bilo neverovatno da takva prirodna, takvo prirodno čudo bude tako izdvojeno, tako teško pristupačno i da je na takvom putu“, priča Glišović.
Upravo na taj način se čuva flora i fauna, a organizatori avanturističkih tura turistima skreću pažnju na prirodno bogatstvo koje se mora čuvati i negovati odgovornim odnosom.