Najmlađe štitimo od virusa, ali ne možemo od informacija i dezinformacija o kovidu 19. Kako objasniti mališanima šta je to koronavirus, a ne uplašiti ih? Kako da se zaštite i pripreme, posebno ona deca koja će već 11. maja krenuti u vrtiće? Oko 30 odsto roditelja dece u Beogradu, reklo je da im je obdanište neophodno.
Informacije o virusu napadaju svaki dan i mališane. Najmlađi, na priče o kovidu 19 nisu imuni. Za to ne postoji vakcina, ali postoji recept kako im objasniti šta je pandemija?
“Od dece ne treba kriti informacije, jer deca to mogu da osete i onda sama mogu da razmišljaju da konstruišu šta je to što se dešava. Ako su roditelji smireni ako oni to na umirujući način objasne, onda će detetu biti mnogo lakše. Ovaj virus, na primer, sličan je gripu i treba objasniti detetu neka konkretna ponašanja, zašto moraju sad češće da se peru ruke”, ističe psiholog i psihoterapeut DUK “Tiršova” Vukašin Čobeljić.
Imunolog dr Srđa Janković kaže da je to najbolje učiniti kroz igru.
“Igre su važne i u ovom vremenu je važno da se uključi neka igra koja ima veze sa preventivnim merama. Npr. da igračke nose maske i da se razmaknu na određeno rastojanje da se pravi ta fizička distanca. Recimo da to bude zabavno”, navodi dr Janković.
Kroz zabavu – do edukacije. Šta su mališani, u proteklih osam nedelja, naučili o koronavirusu? Ovo su neki od odgovora
– Koronavirus je jedna mala kuglica od koje se vi zarazite.
– Moja mama stalno pere kuću i sudove i moja braća i ja stalno peremo ruke.
– To je jedan opasan virus.
Na pitanje kako ćemo da se spasemo, znaju odgovor:
– Da peremo ruke, da nosimo maske.
– Kada se vratimo kući i onda operemo ruke toplom vodom.
– Moram da nosim maske, da perem ruke i ne smem nikome da se približavam
Socijalna distanca ne štiti mališane od straha. “Treba imati razumevanja, jer ako dete pokaže neki simptom straha treba shvatiti da je to normalno da se svi mi osećamo uplašeni i da je to nešto što će proći. Opet su tu važne osobe od poverenja. Da budu uz dete da ga zagrle”, napominje psiholog Čobeljić.
Osim roditelja, to mogu biti i vaspitači koji će za nekoliko dana nastaviti druženje sa pojedinim predškolcima. Uz razgovor, sve predškolske ustanove moraće da poštuju čak 35 bezbednosnih uslova i preporuka.