Epidemiolog Predrag Kon rekao je večeras da će zabrana kretanja tokom vikenda biti samo još za vreme prvomajskih praznika.
– Mislim da više pred sobom nemamo nijedno ograničenje od 24 sata, mislim da je to gotovo sa sledećim vikendom – kazao je dr Kon gostujući na TV Pink.
On je dodao da će sve više biti rasprava među strukom oko mera ograničenja tokom celog dana.
– Prvo će se prebrojati broj dana koliko je bilo 24-časovne zabrane, pa se uporediti sa brojem umrlih sa svetom gde takvih zabrana nije bilo, uporediće se broj izgubljenih dana sa brojem spasenih života – rekao je on.
Prema njegovim rečima i sada postoje jasne razlike među stručnjacima, jer jedan deo njih smatra da je već došlo do masovne prokuženosti, a da on smatra da nije.
– Jasno ćemo znati tek posle istraživanja prisustva antitela, a prvo istraživanje je orijentaciono sa 7.000 ljudi, a na leto biće i veće istraživanje – rekao je on.
Kon je rekao da ga brine to što se virus sada prenosi i u toplijim delovima sveta, i dodao da nije slučajno da Svetska zdravstvena organizacije kaže da smo na početku pandemije i da probleme tek treba očekivati.
Prema njegovim rečima, postoje matematički modeli koji pokazuju koliko je procenat prokuženosti, odnosno onih koji su bili u kontaktu sa virusom i stvorili antitela.
– Neki smatraju da je dovoljno 50 odsto i da onda virus nema snagu da izazove epidemiju. Ali, sve će bolje da se zna kada se i kod nas i u svetu urade istraživanja. Ta istraživanja se prilično teško upoređuju, nisu uvek metodološki ista. U svakom slučaju, neprekidno se napreduje u saznanjima o ovom virusu. Nije slučajno kad SZO kaže da smo na početku epidemije i da će tek biti problema. To je apsolutno promišljeno, a formulacija je namenjena za ceo svet. Moramo da se ponašamo, tačnije da budemo spremni i na novi talas, ako sada popustimo sa merama i ponašamo se kao da ništa nije bilo, pred leto ili u samo leto, kao što je rekao profesor (Zoran) Radovanović. Kada je grip u pitanju, isto smo ga očekivali u septembru, a on je sa punom snagom došao tek u novembru. Veliko je pitanje koliko će ti kolektivi, koji se formiraju u septembru, uticati – rekao je dr Kon.
– Teratane mogu da rade ako postoji zakazivanje, dezobarijera da ima hlor da uništi ono što nose na cipelama, da svi nose zaštitne maske, da svako ima svoj peškir, da imate dezificijense. Onda smo taj rizik sveli na minimum. Tu je i frekvencija kontakata koji nastaju indirektno preko lopte u parku ili kad svi izađu masovno u Knez Mihailovu, da li će svi da nose maske? Trebalo bi sprečiti kontakte. Na stotinu puta je frekvencija kontakata je veća među onima koji šetaju nego u teretanama, jer broj onih koji koriste teretane stotinu puta manji od onih koji šetaju. Takođe, kada neko igra fudbal itekako ima kontakata, a pitanje je da li je neko zarazan među njima ili ne – objasnio je dr Kon.