Umesto koncerta u Koncertnoj dvorani i radionica za školarce, Resavska pećina je 48 godina od otvaranja dočekala u tišini, koju su remetile samo kapi vode koje su padale po pećinskom nakitu. Ovaj prirodni biser Gornje Resave, koji su pastiri slučajno otkrili 1962. godine i koji je posle desetogodišnjeg istraživanja za posetioce otvoren 22. aprila 1972. godine, lane je posetilo 60.000 turista.
– Nažalost, ovo je jedini period kada Resavska pećina nije otvorena na samom početku sezone. U svakom slučaju, ponosni smo što je svake godine u poslednjoj deceniji beležen rast broja posetilaca za oko 10.000. Ove godine ćemo teško dostići prošlogodišnji broj turista, ali će Resavska pećina i dalje nositi epitet resavske lepotice – kaže direktorka JP “Resavska pećina” Ana Bogdanović.
Ovo preduzeće, koje upravlja i zaštićenim područjem, odnosno spomenikom prirode Lisine, koga čine izvor Veliko vrelo i vodopad Buk, neprestano radi na obogaćivanju sadržaja, kako bi novim atrakcijama privuklo što više turista. Adrenalinski park s petnaestak različitih prepreka, poput visećih mostova i sajli, ziplajna, Tarzana sa uzengijama, greda raznih formacija, rasvete koja menja boje u određenim vremenskim intervalima ističe lepotu Velikog vrela i vodopada Buk.
Ana Bogdanović
MILIONI GODINA
U četiri dvorane Resavske pećine, koje se nalaze u dva nivoa, svojom lepotom pleni pećinski nakit crvene, žute i bele boje. Procenjuje se da je pećina stara 80 miliona godina, a najstariji nakit 45 miliona godina. Nadmorska visina na ulazu u pećinu je 485 metara, a najniži deo nalazi se na 405 metara.