Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je na konferenciji povodom situacije u vezi sa koronavirusom da u ovom trenutku ima većeg broja pacijenata koji su otpušteni sa bolničkog lečenja, nego onih koji dolaze u bolnice. Navodi da se u sedmu nedelju ušlo sa relaksiranijim merama, a da ublažavanje mera u narednom periodu zavisi od toga koliko će ih građani poštovati.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je da je od početka epidemije testirano 41.812 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja. U poslednja 24 sata, kaže, preminule su tri osobe, dve muškog i jedna ženskog pola. Do sada ukupan broj izlečenih je 870.
“Na današnjoj sednici Vlade, a u skladu sa mišljenjem stručnog tima i kriznog štaba donete su odluke u vezi sa ublažavanjem određenih mera. Ove mere počinju od sutra. Njima se precizira da stariji od 65 godina utorkom, petkom i nedeljom mogu da napuštaju svoje domove u trajanju pola sata najviše 600 metara od mesta stanovanja. Mogu da šetaju od 18 časova do 01 iza ponoći”, naveo je Gojković.
Mera zabrane kretanja, dodaje, od sutra važi od 18 časova.
“Od utorka dozvoljen je rad iz oblasti usluga poput automehaničarskih radnji, vulkanizera, hemijskih čistiona, škola za obuku vozača, knjižare, trgovci motornim vozilima, nautičkom robom, građevinskom materijalom. Pijace na otvorenom su od sutra ponovo otvorene”, kazao je Gojković i dodao da Vlada poziva poslodavce iz građevinarstva da nastave rad u punom kapacitetu.
“Svi poslodvaci su u obavezi da radnicima obezbede maske, rukavice i dezinfekcione rastvore. Rad se mora obavljati uz poštovanje mera socijalne distance. Na dalje ne postoji mogućnost da nastave sa radom objekti čiji rad podrazumeva okupljanje velikog broja ljudi, kao u tržnim centrima. Rad se ne ne može obavljati ni u frizerskim salonima, salonima za negu lepote, teretane, fitnes centri i oni i dalje ostaju zatvoreni”, ukazao je Gojković.
Vlada je, navodi, odobrila donaciju od 5.000 testova Republci Srpskoj u cilju sprečavanja širenja kovida 19.
Dva pacijenta ne respiratoru u Pančevu
Dr Slobodan Ovuka, direktor Opšte bolnice Pančevo rekao je da je u tom gradu u bolnici smešteno 159 pacijenata od kojih je dvoje na respiratoru.
“Ima onih sa srednje teškom i lakom kliničkom slikom. Svi su stabilno i dobro osim onih na respiratoru. Prethodnih dana je više izlečenih, nego prijem novih. Pacijenti su smešteni u novom objektu u kome ima mesta za rad. Danas smo dobili još pet respiratora koji ostaju u bolnici trajno a koji će i dalje značiti. Nema inficiranih zdravstvenih radnika u kovid bolnici. Od početka smo ozbiljno shvatili situacju. Imamo dovoljno opreme, sve nam to daje dovoljno da budemo zadovoljni. Nema popuštanja dok i poslednji pacijent ne ode kući”, kazao je Ovuka
Zoran Gojković je rekao da su svi zabrinuti za najmlađe.
“Osim starijih sugrađama vodimo računa i o najmlađima. Od situacije će zavisiti i dalji postupci za ublažavanje mera. Još je prerano da se krene u vrtić. Neće početi sa radom vrtići i škole, a o svemu će javnost biti blagovremeno obaveštena, kao i za sve mere”, kazao je Gojković.
Od toga kako se svi budu ponašali, dodaje, sledeće dve nedelje zavisi i trajanje policijskog časa.
“Odlučili smo da se krene sutra sa olakšavanjem mera, ali svi građani moraju da budu svesni da ako budemo iskazali bilo kakvo nepoštovanje i ušli u problem moraćemo da donesemo drastičnije odluke. Sve ovo zavisi od nas. Jedan deo smo završili. Pričali smo da će posle šeste nedelja doći do ublažavanja mera, ali na dalje od samih nas zavisi kako će se dalji postupak ublažavanja mera sprovoditi”, objasnio je Gojković.
Mediji od utorka mogu da prisustvuju događajima na otvorenom
Zoran Gojković je naveo da novinarska pitanja nisu bila razlog za zabranu dolaska, jer na svim ovim konferencijama “imamo pitanja svih redakcija, televizija, portala i bez izuzetaka odgovaramo na svako od njih”.
“Dobro smo svi upoznati da je najveći problem bila šesta nedelja u kojoj smo očekivali najveći broj inficiranih i da će nakon toga doći do pada broja obolelih. Cela stvar za ovakav vid konferencija je organizovana zbog zaštite zdravlja. Puno zaposlenih u beogradskim redakcijama je bilo pozitivno na virus i to je jedino bio razlog, bezbednost svih koji su bili u ovoj sali. Situacija se promenila, imamo pad broja obolelih, i od sutra svi mediji na svim manifestacijama i događajima mogu da prisustvuju na otvorenom, uz zaštitu i distanciranje”, izjavio je Gojković.
U zatvorenom prostoru, objašnjava, izaći će se u susret svima, ali će se morati na neki način ograničiti broj novinara kojin se nalaze u sali.
“Plan je da jednog dana konferecnija za novinare bude u prisustvu novinara televizija i agencija, a sutra da bude u prisustvu štampanih medija i internet portala. Mislim da ćemo smanjiti tako gužvu i veliki broj kontakata. To će biti do kada epidemiološka situacija ne bude takva da svi mogu da prisustvuju”, ukazao je Gojković.
Pet dana veći broj otpusta, nego prijema u bolnice
Prema Gojkovićevim rečima, pad broja obolelih je već konstatan tri dana i to je jedan od razloga ublažavanja mera.
“Mi u ovom trenutku imamo veći broj otpusta iz bolnica nego prijema i to je evidentno već pet dana i to je jedan od razloga zašto želimo da relaksiramo mere. Mi smo već krenuli sa brzim testovima i u narednom periodu ćemo raditi značajno veći broj testiranja da bismo stekli realniju sliku i procenu o tome kakvo je stanje u populaciji”, naveo je Gojković.
Direktorka Infektivne klinike KC Vojvodine dr Vesna Turkulov kaže da nema nestašice hlorokina, i da je tog leka bilo čak i pre početka proizvodnje u našoj zemlji.
“Hlorokin je lek koji se ne daje preventivno i nema potrebe da ga bilo ko kupuje u apoteci i da ga koristi u preventivne svrhe. Postoje određene indikacije u kojima se daje”, naveo je Gojković.
Dodaje da zabrana kretanja za sledeći vikend zavisi od toga koliko građani budu poštovali mere i broj obolelih.
Relaksiranije u sedmoj nedelji, ali oprezno
Zoran Gojković ističe da je jedan od razloga zašto možemo da uđemo relaksiranije u sedmu nedelju je i sistem koji nije kolabirao, ali da se mora voditi računa da se ne vratimo na početak.
“Jedan deo studentskih domova je u pripremi za eventualnu popunu zdravstvetnih ustanova. Mali broj njih je uključen u potporu. U zavisnosti od nastave na fakultetima i situacije studenti će moći da se vrate u domove”, kazao je Gojković.
Dodaje da svi pacijenti koji ostaju u bolnicama ili privremenim bolnicama ostaju zato što je boravak neophodan.
“Moguće je da i tri, četiri, pa i peti test bude negativan ili pozitivan i zato je važno da se pridržavano uputstava lekara. PCR test nije 100 posto tačan nigde u svetu. To je izuzetno sofisticirana metoda i lako je da dođe do greške, u testu, analizi. To je opšte poznato i zato se vrši više testiranja. Kliničarima je najvažnija klinička slika, kakvo je stanje pacijenta. Rade se i dodatne pretarage, rendgen analize, doatni parametri. Ne postoji mogućnost da neko ko ne treba da bude u bolnici je tamo zbog nečijeg hira. Svima nam je u interesu da se oboleli što pre vrate svojim kućama”, istakao je Gojković.
Vesna Turkulov je dodala da U KCV danas po prvi put ima više otpuštenih nego onih na lečenju.
“Na lečenju je 97 pacijenata, a 99 je izlečenih. Ti pacijenti koji su preležali kovid 19, posle određenog vremena stvaraju antitela i oni mogu da doniraju plazmu. PCR test je zlatni standard, ali testovi ništa sami po sebi ne znače. Serološki testovi govore o antitelima koji se javljaju u određenom trenutku. Mora da protekne određeni period od pojave antitela”, kazala je Vesna Turkulov.
Mora, dodaje, da prođe oko tri nedelje od negativnog testa, pod uslovom da je pacijent i klinički dobro i da nema neku drugu bolest.
“Moraju da postoje i određeni kriterijumi od strana onog ko prima plazmu. Ako je prošlo mesec dana suviše je kasno da se primi plazma. Prvi izlečeni je sada u periodu kada bi mogao da bude donor plazme. Onima koji su izlečeni moraju imati i dovoljno titer antitela da bi mogli da doniraju plazmu”, navela je Trkulovljeva.
Brzi testovi imaju veću senzitivnost
Zoran Gojković kaže da brzi tesotvi imaju veću senzitivnost, ali njima se utvrđuje prisustvo antitela u krvi.
“Mi smo krenuli sa testiranjem iz pune krvi i određuje se da li postoje antitela na koronavirus. Ako postoje antitela mi znamo da je osoba ili inficirana ili je preležala bolest, jer se titer antitela pojavljuju od petog do sedmog dana. Oni će nam pokazti kako je prokuženo naše stanovništvo”, kazao je Gojković.
Od epidemiološke situacije zavisi, dodaje, ublažavanje mera, ono će se donositi postepeno.
“Sve zavisi od nas, na koji način ćemo pokušati da budemo maksimalno odgovorni i strpljivi i tolerantni, i da nema u silasku krive povećanje broja obolelih, jer ćemo se vratiti na ono što smo imali do sada. Koronavirus nam je uzeo svakodnevni deo života, ali je jednom delu građana uzeo život. Zato molim da nastavimo da budemo oprezni, strpljivi jer je to jedini put na koji ćemo se iz krize izvući sa što manje posledica”, rekao je Gojković.
Vesna Turkulov objašnjava da je vreme kada se očekuju komplikacije krajem prve i početkom druge nedelje od bolesti.
“To je taj kritičan period. Testovi su se ponavljali pred planirani otpust, ali su pacijenti tada bili dobro. Mišljenje je bilo kada je bilo dva negativna testa u razmaku od 24-48 sata. Odlučili smo da je bolje da posle jednog testa idu u kućnu izolaciju, a da dve nedelje ponove test posle otpusta iz bolnice”, dodaje Turkulovljeva.
Gojković navodi da lekarska profesija ne poznaje veru nacionalnost, rasu, pol i politiku.
“Srbija je humana država. Na zgradi CK u Ženevi, od 1885. godine stoji tabla na ulazu na kojoj piše ‘Budute humani, kao Srbija 1885. godine’. Tada je bio rat između Srbije i Bugarske, bio je strašan pomor u Bugarskoj. Pomoć za tu državu je mogla samo da prođe preko Srbije. Tada je Srbija odlučila da stane rat, otvorila front i konvoj sa pomoći je prošao kroz Srbiju i pružena je neophodna pomoć u kojoj su učestvovali i srpski lekari. Srbija je i danas humana, i tako će biti i na dalje”, zaključio je Gojković.