,


Šta kažu epidemiolozi – ima li smisla potpuna zabrana kontakata i kretanja

Šta kažu epidemiolozi – ima li smisla potpuna zabrana kontakata i kretanja

07/04/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: RTS

Foto: Pixabay

Broj obolelih od kovida 19 u poslednjih nekoliko dana je stabilan, rekla je zamenica direktora “Batuta” Darija Kisić Tepavčević navodeći da je u tom trenutku u nekim drugim zemljama bio vrtoglavi porast obolelih. Epidemiolog Predrag Kon kaže da bi mera zabrane kretanja 24 sata imala smisla za Beograd i eventualno neka druga žarišta. Ističe i da još nije odlučivano, ali da bi trebalo apsolutno zabraniti kontakte u narednih osam do deset dana.

Na konferenciji za novinare objavljeno je da je broj novih potvrđenih slučajeva kovida 19 247, tako da ih je ukupno u Srbiji 2.447. Preminule su još tri osobe, pa je ukupan broj preminulih 61.

Epidemiolog Predrag Kon je rekao da je u poslednja tri dana dosegnut maksimum i da veruje da će trajati još desetak dana. Zbog toga je, kaže, u naredne dve nedelje potrebno sprovesti zaista najrestriktivnije mere do sada.

Pojašnjava da to ne znači da bi te mere trebalo da budu određene kao policijski čas, ali da bi svi trebalo da ih sprovode. Kon je rekao da se to odnosi na sve mere sprečavanja bilo kakvih kontakata.

Napomenuo je da je izolacija apsolutno najvažnija i da bi trebalo shvatiti da nema više igara oko toga kako se ona sprovodi. Naveo je da su napravljene posebne bolnice upravo da se ne bi desilo da virus uđe široko u populaciju.

Kon je istakao i da zdravstveni radnici moraju da shvate kao deo svog poziva da, ako su zaraženi, moraju da se izoluju da ne bi proširili infekciju na porodicu i pacijente.

Osvrnuo se i na pitanje o Svetskom danu zdravlja i rekao da je on u ovoj situaciji posvećen borbi protiv pandemije i da je jasno da ona ne zahvata samo jedan deo sistema, već preko zdravstvenog sistema i čitavo društvo.

Pandemija kao i bilo koja prirodna katastrofa

Istakao je da je to značajno i za ekonomiju, psihologiju i da bi pandemiju trebalo tretirati kao i sve ostale prirodne katastrofe zato što one zahvataju čitav svet i utiču na solidarnost, uzajamne odnose i politička uverenja…

Kon je osvrnuo i na pitanje da li će biti nekih posebnih mera za uskršnje praznike.

“Mi se sada nalazimo u tom maksimumu. To je narednih osam do deset dana. Ako se budu sprovodile takve mere, govorim sad konkretno o zabrani kretanja 24 sata, po meni lično, znači o ovome još nije raspravljano, to ima smisla samo za Beograd i eventualno neka žarišta”, rekao je Kon.

Ističe da za tim nema potrebe ukoliko svi shvate da je bolje bez policijskog časa, a da se svi ponašamo kao da ga ima.

“Onda možda zaista i ne treba. Ali što se mog predloga tiče, on je potpuno jasan – 24 časa u narednih osam do deset dana apsolutna zabrana kontakata, a ako mora, onda i kretanja. Ali kontakata da”, pporučio je Kon.

Darija Kisić Tepavčević je, odgovarajući na pitanja, rekla da su mediji veoma bitna karika u čitavom procesu i borbi protiv virusa, ali pod uslovima da se informacije prenose pravovremeno kao tačne i validne.

Kon je dodao da smatra da novinari rade najbolje što znaju, kao i epidemiolozi, ali da pitanje tačnosti vesti zavisi od izvora. Ističe da se vest koja se dobije od novinara odmah proverava.

Koliko ima asimptomatskih nosilaca infekcije

Osvrćući se na situaciju na Institutu “Dedinje”, Kon je rekao da samo šest od 67 zaposlenih koji su pozitivni na koronavirus ima blage simptome, a da ostali nemaju baš nikakve, ali da su udaljeni s posla, što je ogroman udar za tu kliniku.

Navodi da ta bolnica mora da nastavi da radi i da se ne može bez bolnica, koje su stub čitavog sistema. Objašnjava da će se raditi sa smanjenim ekipama i mogućnostima, i to samo hitne slučajeve.

Darija Kisić Tepavčević je istakla da svi zdravstveni radnici koji su u direktnom dodiru s pacijentima nose zaštitnu opremu, ali da se nivo opreme razlikuje od toga na kom odeljenju rade i kakav je stepen rizika kada je u pitanju mogućnost infekcije.

Na pitanje o tome koliko ima asimptomatskih nosilaca infekcije, rekla je da se procenjuje da je taj broj pet do deset puta veći u odnosu na broj potvrđenih slučajeva. Dodaje da se radi sve više testiranja i da su indikacije proširene, ali napominje da testiranje samo po sebi ništa ne znači.

“Čak i da se svi testiramo svakog jutra, ako ne sprovodimo mere distanciranja, ne znači da se do kraja dana nećemo zaraziti”, rekla je.

Dodaje da pozitivan nalaz sam po sebi znači isključivo pojačanu predostrožnost i mere izolacije, ali da bi svi trebalo da se ponašamo kao da smo potencijalni rezervoari infekcije.

Govoreći o romskim i migrantskim zajednicama, Predrag Kon je naveo da nije bilo posebnih aktivnosti po tom pitanju i da se oni tretiraju kao i svi ostali građani.

Kaže da, ako bi se otkrili pozitivni slučajevi u nekim romskim naseljima, sprovodila bi se uobičajena epidemiološka aktivnost.

Nema lečenja kod kuće, ali ima izuzetaka

Na pitanje da pojasni instrukciju o tome da nema više kućnog lečenja, Kon je rekao da oko odluke države nema pregovaranja. Ističe da ima nekih izuzetaka kao što su trudnice i porodilje, osobe sa invaliditetom, na hemodijalizi i oni koji imaju nekontrolisana hronična oboljenja.

“Suština je da su improvizovane bolnice napravljene da bi zaštitile od širenja infekcije”, naveo je i dodao da infekcija na taj način može da se zadrži pod striktnim nadzorom.

Kaže i da će u tim bolnicima biti i mnogo zdravstvenih radnika i da će od njihovog ponašnja zavisiti i ponašanje ostalog stanovništva.

Darija Kisić Tepavčević je pojasnila da se ne ukida kućna samoizolacija za osobe koje su bile u kontaktu sa onima koji su pozitivni na virus.

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Šta kažu epidemiolozi – ima li smisla potpuna zabrana kontakata i kretanja". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Tribina “Od indeksa do posla” na ASSZS u Užicu

Na Akademiji strukovnih studija Zapadna Srbija u Užicu, u saradnji sa Studentskim parlamentom, organizovana je tribina „Od indeksa do posla“. Na tribini realizovanoj u cilju osposobljavanja mladih za lakši ulazak na tržište rada,… […]

Medicinska škola u Čačku –najpreduzimljivija   škola  u Srbiji

Učenici Medicinske škole iz Čačka  posetili su Naučno tehnološki park kako bi se upoznali sa savremenom opremom, ali i sa poslovanjem startap kompanija . Ova obrazovna ustanova  nedavno je   proglašena za najpreduzimljiviju u… […]

Za 30 godina broj gradjana Čačka biće manji za 26 000

U Čačku će 2052. godini živeti 80 016 ljudi što je za 26 000 manje nego 2022 godine, a prosečna starost gradjana će biti 47, 3 godine, pokazuju rezultati projekcija stanovništva, koje je… […]

Grupa “Tina” posle 30 godina ponovo pred užičkom publikom

Posle 30 godina pred užičkom publikom ponovo će se okupiti i svirati članovi grupe Tina na koncertu pod nazivom “Ima ljubavi!”. Koncert je zakazan za 29. novembar, u 20 sati u sali užičkog… […]

FCD Saopštenje povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Fondacija Centar za demokratiju povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama poziva na hitnu i sveobuhvatnu akciju za eliminaciju svih oblika nasilja nad ženama i devojčicama. Prema poslednjim podacima Ujedinjenih nacija, svaka treća žena na svetu… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
59

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Šta kažu epidemiolozi – ima li smisla potpuna zabrana kontakata i kretanja

07/04/2020
Autor:
Info Press
Izvor: RTS
Foto: Pixabay

Broj obolelih od kovida 19 u poslednjih nekoliko dana je stabilan, rekla je zamenica direktora “Batuta” Darija Kisić Tepavčević navodeći da je u tom trenutku u nekim drugim zemljama bio vrtoglavi porast obolelih. Epidemiolog Predrag Kon kaže da bi mera zabrane kretanja 24 sata imala smisla za Beograd i eventualno neka druga žarišta. Ističe i da još nije odlučivano, ali da bi trebalo apsolutno zabraniti kontakte u narednih osam do deset dana.

Na konferenciji za novinare objavljeno je da je broj novih potvrđenih slučajeva kovida 19 247, tako da ih je ukupno u Srbiji 2.447. Preminule su još tri osobe, pa je ukupan broj preminulih 61.

Epidemiolog Predrag Kon je rekao da je u poslednja tri dana dosegnut maksimum i da veruje da će trajati još desetak dana. Zbog toga je, kaže, u naredne dve nedelje potrebno sprovesti zaista najrestriktivnije mere do sada.

Pojašnjava da to ne znači da bi te mere trebalo da budu određene kao policijski čas, ali da bi svi trebalo da ih sprovode. Kon je rekao da se to odnosi na sve mere sprečavanja bilo kakvih kontakata.

Napomenuo je da je izolacija apsolutno najvažnija i da bi trebalo shvatiti da nema više igara oko toga kako se ona sprovodi. Naveo je da su napravljene posebne bolnice upravo da se ne bi desilo da virus uđe široko u populaciju.

Kon je istakao i da zdravstveni radnici moraju da shvate kao deo svog poziva da, ako su zaraženi, moraju da se izoluju da ne bi proširili infekciju na porodicu i pacijente.

Osvrnuo se i na pitanje o Svetskom danu zdravlja i rekao da je on u ovoj situaciji posvećen borbi protiv pandemije i da je jasno da ona ne zahvata samo jedan deo sistema, već preko zdravstvenog sistema i čitavo društvo.

Pandemija kao i bilo koja prirodna katastrofa

Istakao je da je to značajno i za ekonomiju, psihologiju i da bi pandemiju trebalo tretirati kao i sve ostale prirodne katastrofe zato što one zahvataju čitav svet i utiču na solidarnost, uzajamne odnose i politička uverenja…

Kon je osvrnuo i na pitanje da li će biti nekih posebnih mera za uskršnje praznike.

“Mi se sada nalazimo u tom maksimumu. To je narednih osam do deset dana. Ako se budu sprovodile takve mere, govorim sad konkretno o zabrani kretanja 24 sata, po meni lično, znači o ovome još nije raspravljano, to ima smisla samo za Beograd i eventualno neka žarišta”, rekao je Kon.

Ističe da za tim nema potrebe ukoliko svi shvate da je bolje bez policijskog časa, a da se svi ponašamo kao da ga ima.

“Onda možda zaista i ne treba. Ali što se mog predloga tiče, on je potpuno jasan – 24 časa u narednih osam do deset dana apsolutna zabrana kontakata, a ako mora, onda i kretanja. Ali kontakata da”, pporučio je Kon.

Darija Kisić Tepavčević je, odgovarajući na pitanja, rekla da su mediji veoma bitna karika u čitavom procesu i borbi protiv virusa, ali pod uslovima da se informacije prenose pravovremeno kao tačne i validne.

Kon je dodao da smatra da novinari rade najbolje što znaju, kao i epidemiolozi, ali da pitanje tačnosti vesti zavisi od izvora. Ističe da se vest koja se dobije od novinara odmah proverava.

Koliko ima asimptomatskih nosilaca infekcije

Osvrćući se na situaciju na Institutu “Dedinje”, Kon je rekao da samo šest od 67 zaposlenih koji su pozitivni na koronavirus ima blage simptome, a da ostali nemaju baš nikakve, ali da su udaljeni s posla, što je ogroman udar za tu kliniku.

Navodi da ta bolnica mora da nastavi da radi i da se ne može bez bolnica, koje su stub čitavog sistema. Objašnjava da će se raditi sa smanjenim ekipama i mogućnostima, i to samo hitne slučajeve.

Darija Kisić Tepavčević je istakla da svi zdravstveni radnici koji su u direktnom dodiru s pacijentima nose zaštitnu opremu, ali da se nivo opreme razlikuje od toga na kom odeljenju rade i kakav je stepen rizika kada je u pitanju mogućnost infekcije.

Na pitanje o tome koliko ima asimptomatskih nosilaca infekcije, rekla je da se procenjuje da je taj broj pet do deset puta veći u odnosu na broj potvrđenih slučajeva. Dodaje da se radi sve više testiranja i da su indikacije proširene, ali napominje da testiranje samo po sebi ništa ne znači.

“Čak i da se svi testiramo svakog jutra, ako ne sprovodimo mere distanciranja, ne znači da se do kraja dana nećemo zaraziti”, rekla je.

Dodaje da pozitivan nalaz sam po sebi znači isključivo pojačanu predostrožnost i mere izolacije, ali da bi svi trebalo da se ponašamo kao da smo potencijalni rezervoari infekcije.

Govoreći o romskim i migrantskim zajednicama, Predrag Kon je naveo da nije bilo posebnih aktivnosti po tom pitanju i da se oni tretiraju kao i svi ostali građani.

Kaže da, ako bi se otkrili pozitivni slučajevi u nekim romskim naseljima, sprovodila bi se uobičajena epidemiološka aktivnost.

Nema lečenja kod kuće, ali ima izuzetaka

Na pitanje da pojasni instrukciju o tome da nema više kućnog lečenja, Kon je rekao da oko odluke države nema pregovaranja. Ističe da ima nekih izuzetaka kao što su trudnice i porodilje, osobe sa invaliditetom, na hemodijalizi i oni koji imaju nekontrolisana hronična oboljenja.

“Suština je da su improvizovane bolnice napravljene da bi zaštitile od širenja infekcije”, naveo je i dodao da infekcija na taj način može da se zadrži pod striktnim nadzorom.

Kaže i da će u tim bolnicima biti i mnogo zdravstvenih radnika i da će od njihovog ponašnja zavisiti i ponašanje ostalog stanovništva.

Darija Kisić Tepavčević je pojasnila da se ne ukida kućna samoizolacija za osobe koje su bile u kontaktu sa onima koji su pozitivni na virus.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Šta kažu epidemiolozi – ima li smisla potpuna zabrana kontakata i kretanja". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Tribina “Od indeksa do posla” na ASSZS u Užicu

Na Akademiji strukovnih studija Zapadna Srbija u Užicu, u saradnji sa Studentskim parlamentom, organizovana je tribina „Od indeksa do posla“. Na tribini realizovanoj u cilju osposobljavanja mladih za lakši ulazak na tržište rada,… […]

Medicinska škola u Čačku –najpreduzimljivija   škola  u Srbiji

Učenici Medicinske škole iz Čačka  posetili su Naučno tehnološki park kako bi se upoznali sa savremenom opremom, ali i sa poslovanjem startap kompanija . Ova obrazovna ustanova  nedavno je   proglašena za najpreduzimljiviju u… […]

Za 30 godina broj gradjana Čačka biće manji za 26 000

U Čačku će 2052. godini živeti 80 016 ljudi što je za 26 000 manje nego 2022 godine, a prosečna starost gradjana će biti 47, 3 godine, pokazuju rezultati projekcija stanovništva, koje je… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up