Ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni otvorio je danas u galeriji Narodnog muzeja u Čačku izložbu Francuskog instituta naziva „Naša istorija, naša sećanja“. Pre svečanog otvaranja postavke, koja svedoči o proboju Solunskog fronta i oslobađanju Srbije u Velikom ratu, ambasador Mondoloni se sastao sa gradonačelnikom Čačka Milunom Todorovićem.
“Naša istorija, naša sećanja“ je putujuća izložba i već je pre Čačka gostovala u 11 gradova u Srbiji. Govori o solidarnosti srpskih i francuskih vojnika i civila u Prvom svetskom ratu. Donosi svedočanstva građana Srbije koji su se odazvali pozivu Francuskog instituta i pristali da podele priče i uspomene čuvane u njihovim porodicama kroz generacije.
„Izložba treba da pokaže snagu veza koje su nas spojile tokom Prvog svetskog rata. Želeli smo da tu istoriju predstavimo kroz svedočanstva ljudi čiji su preci učestvovali u tim događajima pre 100 godina. Mi slavimo prošlost ali želimo da zajedno gradimo budućnost“, izajvio je ambasador Mondoloni.
Sto
godina posle savezničke ofanzive u kojoj je probijen Solunski front Srbi sa
zahvalnošću pominju Francusko učešće u oslobađanju svoje otadžbine, rečeno je
na svečanosti otvaranja izložbe i ukazano na ulogu dvojice komandanata srpske
vojske, vojvode Stepe Stepanovića i Petra Bojovića, koji su odlikovani ordenom
legije časti za doprinos u završetku rata.
„U miru koji je sa nestrpljenjem dočekan poseban značaj su imale diplome koje su sa francuskih univerziteta doneli srpski đaci o kojima je Francuska sve vreme rata brinula kao o svojoj deci. Učešće srpskog i francuskog naroda u Velikom ratu postavilo je temelj za trajno prijateljstvo naša dva naroda“, navela je u obraćanju na svečanosti otvaranja izložbe direktorka Narodnog muzeja u Čačku Delfina Rajić.
U razgovoru sa gradonačelnikom Čačka Milunom Todorovićem i njegovim saradnicima, ambasador Mondoloni je najavio posetu predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji tokom ove godine, a osim u kulturi istaknuta je želja za produbljivanjem saradnje pre svega u oblasti ekonomije u isčekivanju francuskih investitora.
“Ono što smo od njegove ekselencije dobili kao potvrdu jeste da Francuska ima intenciju da se širi i u ostale gradove regiona ne samo u Centralnu Srbiju, dakle u najveći grad Beograd, već i u ostale delove naše Republike”, rekao je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
„Naša istorija, naša sećanja“ je izložba koju je realizovao Francuski institut u saradnji sa arhivima i muzejima nekoliko gradova u Srbiji. Podsetimo, nedavno su u Parizu, u sklopu obeležavanja Savindana, predstavljene dve izložbe i prikazan jedna film čiji su autori kustosi Narodng muzeja u Čačku. Jedna izložba posvećena je srpskom junaku iz Prvog svetskog rata vojvodi Petru Bojoviću, autora Radivoja Bojovića, a druga manastirima Ovčarsko kablarske klisure, Delfine Rajić i dr Miloša Timotijevića.