Još jedna žrtva Kovida-19 u Srbiji, ukupno sedam osoba preminulo je od posledica koronavirusa. Prema poslednjim informacijama, u Srbiji je potvrđeno ukupno 457 slučajeva koronavirusa. Oštećenja su posebno evidentirana u višim predelima Miokovaca, dok u nižim delovima nije bilo izmrzavanja cvetova, kaže Lukić. Voćarima se savetuje da u slučaju mrazeva narednih dana mogu da prime zadimljavanje paljenjem slame ili strugotine li nekog sličnog sporo gorećeg mterijala kako bi se voćke zaštititle koliko je to moguće.
Udruženje banaka Srbije upozorava da je jedan broj građana dobio SMS poruku u kojoj se od njih, kao klijenata banke, traže lični podaci: jedinstveni matični broj građana, broj računa, PIN i slično. Ističu da je reč o prevari, odnosno takozvanoj fišing kampanji.
Direktor Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije Mihailo Vesović rekao je da je 67.000 radnika kod svojih kuća zbog toga što su firme u kojima rade trenutno zatvorene zbog pandemije koronavirusa. Dodao je da je ukupno 168 kompanija zaustavilo proizvodnju.
Sutra u 18 časova javnosti će se obratiti predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić.
Kada pogledamo ove brojke, moramo biti svesni da u Srbiji ima više virusonoša. Ako uspemo da se svi ponašaju kako treba i da na vreme dijagnostikujemo, onda ćemo moći da kažemo da bi kriva mogla da bude pod kontrolom, dodaje Tiodorović.
Deca, mala deca, bebe nemaju težu kliničku sliku, ali mogu da prenesu virus. Što se tiče trudnica, one mogu da obole i imaju isti tok bolesti. Po onome što do sada znamo, Kovid-19 nema značajno teži tok kod trudnica, dodaje Stevanović.
Oko 25 pacijenata je trenutno na respiratorima, ali se zdravstvena stanja menjaju pa je moguće da se taj broj promeni, dodaje Jovanovićeva.
Kada je reč o uzimanju lekova na svoju ruku, doktorka Jovanović kaže da svako ko uzima antibiotik na svoju ruku rizikuje da kada mu zaista bude potreban lek neće delovati.
Nama ovog trenutka nije potreban totalni karantin gradova. Ali ako svi ne shvatimo situaciju i ne budemo odgovorni, doći ćemo do toga, kaže Tiodorović. Deca koja zahtevaju lečenje biće smeštena na pedijatrijskom delu u bolnici “Dragiša Mišović”, kaže Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike. Dodaje da Sajam nije kolektivni smeštaj, već privremena bolnica.
Mi smo razmišljali o pojačanim epidemiološkim merama u Beogradu, Nišu i Valjevu. Te mere ne bi bile negativne i dale bi određen doprinos kontroli, ali o tome će se multisektorski razmišljati i biće doneta odluka, poručuje Jovanovićeva.
U Beogradu je potvrđeno 177 slučajeva, u Kolubarskom okrugu 42, u Nišu 40.
Potrebno je da krivu što više spustimo i da tamo krajem aprila i početkom maja imamo mogućnost da virus možda to ne može da izdrži. Da mi izdržimo ono što virus neće moći da izdrži, navodi Tidorović.
I radno aktivno stanovništvo mora da vodi računa o sebi, da nosi zaštitnu opremu i dezinfikuje radni prostor, dodaje Tiodorović.
Kraj ove nedelje i sledeća sedmica biće izuzetno teške, očekujemo porast broja umrlih i zaraženih. Potrebno je imati gvozdenu disciplinu, ističe epidemiolog Branislav Tiodorović.
Direktorka Instituta “Batut” doktorka Verica Jovanović apelovala je još jednom na građane da ostanu u svojim kućama, posebno stariji sugrađani i istakla da je ključ preventiva kako bi se sprečilo širenje koronavirusa.
Još jedna žrtva koronavirusa u Srbiji. Preminula je osoba koja je bila hospitalizovana u bolnici “Dragiša Mišović”.
Još 73 slučaja koronavirusa u Srbiji, ukupno 457.