Kvasac je stigao do pekara i na rafove velikih distributivnih lanaca. I apotekama širom zemlje isporučeno je još 4,5 miliona maski. Banke su spremne da od 31. marta na tri meseca odlože otplatu rata kredita i građanima i privredi. A po posebnoj proceduri počela je i isplata penzija.
Zabranu kretanja ima milion trista hiljada penzionera i oni moraju ili ovlastiti nekog da im podigne penziju ili kontaktirati s poštom ili bankom da im ih dostavi na kuću.
Ovlašćeno lice u njihovo ime, sa svojom i njihovom ličnom kartom i platnom karticom, mora doneti potpisani formular o punomoćju, koji se može odštampati sa sajtova banaka, a može biti napisano i rukom.
Vladimir Vasić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije kaže da ko nema mogućnosti da koristi internet, može ovo ovlašćenje da napiše i na A-4 formatu ali da ima obavezne elemente – ko daje, kome se daje, tačan iznos, naziv banke, potpis i kontakt telefon.
“To je ovlašćenje koje ostaje kod banke, banka ima svoj sistem provere, da proveri da li je taj penzioner, naš klijent, dao to punomoćje”, rekao je Vasić.
A kako bi se pomoglo privredi i građanima, država je omogućila prolongiranje otplate kredita na tri meseca. Do ponedeljka bankama treba da se jave samo oni koji ne žele da prekinu otplatu rata, jer taj moratorijum automatski se primenjuje od 31. marta.
“U ovom periodu klijenti, ako su se opredelili za opciju moratorijuma, odnosno zastoja u otplati, oni ne plaćaju ni glavnicu ni kamatu. Nakon isteka 90 dana dobiće novi otplatni plan, taj rok vremenski se produžava za 90 dana i kamata se pripisuje i raspoređuje pravilno za ceo period koji predstoji”, kaže Vasić.
Inače, snabdevanje je stabilno. Fabrika kvasca u Senti već je snabdela pekare i velike trgovinske lance. Istovremeno, Vlada je zabranila izvoz kvasca. Nadležni pozivaju građane da ne prave nepotrebne zalihe.
“Mi iz dana u dan beležimo smanjenje tražnje ali i dalje, u odnosu na isti period prošle godine, beležimo značajan rast pogotovu kada govorimo o osnovnim životnim namirnicama i sredstvima za dezinfekciju. Ono što je važno da smo i u takvim okolnostima uspeli da obezbedimo lanac snabdevanja koji funkcioniše normalno”, kaže Žarko Malinović, generalni sekretar Udruženja za trgovinu PKS.
Menjaju se poruke na vratima apoteka. Pored već isporučenih 2,5 miliona kineskih maski u apoteke širom Srbije stiglo je još 4,5 miliona. Narednih dana stići će još dva miliona zaštitnih maski. Sve se čini da se prevoz robe odvija nesmetano, pa putarske službe dežuraju danonoćno.
Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva saobraćaja i nfrastrukture, kaže da kada govorimo o teretnom prevozu, on svuda ide.
“Tranzit je svuda obezbeđen, kao i teretni prevoz, bilo da je u pitanju železnica, bilo da je vodni saobraćaj, čak i kargo u vazdušnom, naravno. Da ne govorimo o kamionima, to ide. Do sedam časova, 26.000 ogromnih teretnjaka je ušlo na teritoriju Srbije, od čega je 13.000 za potrebe Srbije”, kaže ministarka.
Uz maksimalne mere zaštite pojačan je inspekcijski nadzor trasporta, prometa i cena robe.
Vlada je otvorila i jedinstveni kontakt centar kojem građani, dok traje pandemija kovida-19, mogu prijaviti sve neregularnosti na tržištu i nezakonito dizanje cena, na telefon 011-6350-322 ili preko sajta www.inspektor.gov.rs