Mere koje je Vlada Srbije juče usvojila kako bi se suočila sa koronavirusom stupile su na snagu. Zabranjena su javna okupljanja u zatvorenim prostorijama sa više od 100 osoba, a međunarodni putni saobraćaj se preusmerava na glavne granične prelaze.
U Srbiji je do srede u 20 časova potvrđen slučaj Kovida-19 kod 18 osoba. Kako bi se usporilo širenje koronavirusa, preduzete su posebne mere.
Ko ne može da uđe u Srbiju
Kada je reč o privremenoj zabrani ulaska u Srbiju za strane državljane koji su boravili u Narodnoj Republici Kini, Republici Koreji i Švajcarskoj.
Precizirano je da se ona odnosi isključivo na osobe koje su boravile u provinciji Hubej Narodne Republike Kine, gradu Degu i provinciji Severni Gjongsang Republike Koreje i kantonu Tićino u Švajcarskoj.
Ostaje na snazi zabrana privremenog ulaska za strane državljane koji su boravili u Italiji i Iranu.
Međunarodni putni saobraćaj bi trebalo da se preusmerava na glavne granične prelaze i najavljeno je da će privremeno biti zatvorena 44 manja i povremena granična prelaza.
Kada je reč o uslužnim objektima koji se nalaze na tranzitnoj ruti kroz Srbiju i auto-putevima, doneta je odluka da njihovi zaposleni moraju da budu obezbeđeni zaštitnim sredstvima zbog dolaženja u dodir sa tranzitnim putnicima.
Ko bi trebalo da odloži putovanja
Vlada Srbije poziva građane Srbije koji rade u inostranstvu i koji dolaze sa područja sa intenzivnom transmisijom koronavirusa, a planiraju dolazak u zemlju za predstojeće uskršnje praznike, da putovanje odlože.
Građani koji imaju simptome koje izaziva korona virus ne treba da idu u domove zdravlja ili bolnice, već bi trebalo da se obrate dežurnom epidemiologu na neki od dostavljenih telefona.
Za bliže informacije kontaktirati brojeve telefona: +381 64 8945-235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” (Ulica dr Subotića 5, 11000 Beograd) broj telefona: +381 11 2684-566 ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj građani borave.