U Gradskoj kući u Užicu održana je javna tribina “Kvalitet vazduha u Užicu, problemi i potencijalna rešenja”. Trbinu je organizovao Zeleni savet grada Užica u saradnji sa Regionalne razvojne agencije Zlatibor, a tema je bila energetska efikasnost, način grejanja domaćinstava i njihov uticaj na kvalitet vazduha.
U danu kada je srpska prestonica proglašena za najzagađeniji grad na svetu, aero zagađenje bilo je i tema tribine u Užicu , gradu koji se, što zbog geografije, što zbog klime, već decenijama suočava sa problemom kvaliteta vazduha. Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Užice ni protekla godina nije bila izuzetak.
„Pored toga što čestični parametri, kao što su čađ i čestice PM10 prema našim podacima pokazuju prekoračenje srednje godišnje vrednosti iznad dozvoljene, u 2018. godini u Užicu bila su 94 dana sa prekoračenim aero zagađenjem. Po važećoj Uredbi dozvoljeno je samo 35 dana, “ naveo je Dragan Čučković, specijalista toksikološke hemije ZZJZ Užice.
Kako se na geografiju, pa onda ni na klimu ne može delovati
na mikro planu, sistem grejanja lociran je najpre kao problem, a onda u
značajnoj meri i kao potencijalno rešenje problema kvaliteta vazduha.
„Brojne analize i istraživanja pokazuju da postoje značajne uzročno-posledične veze između energetske efikasnosti uređaja koje koristimo i kvalieta vazduha. S jedne strane to je postavljeno kao problem, ali i kao prilika i potencijalno rešenje po dva aspekta. Prvo se evidentno radi na uštedi enegenata, a onda i značajnom smanjenju štetnih čestica koje se emituju u vazduh“, rekao je na tribini u Užicu Aleksandar Macura , direktor RES fondacije Beograd, koja se od osnivanja bavi temama energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Pored toga što je u prethodnom
periodu uradjena konverzija gradskih kotlarnica, pa od postojećih 14 samo još jedna
koristi mazut kao gorivo, lokalna samouprava u Užicu već četiri godine subvencioniše mere enegetske
efikasnosti prema individualnim domaćinstvima.
„Do sada smo uložili 37 miliona dinara u mere energetske efikasnosti i uspeli da energetski saniramo, u tom smislu, više od 430 objekata. Možda, na prvi pogled to nije veliki pomak, ako se zna da Užice ima oko 16.000 individualnih domaćinstava, ali ulažući sredstva svake godine uz značajno povećanje investicja, smatram da pravimo značajan napredak po ovom pitanju”, rekla Djunja Đenić, predsednik Zelenog saveta Užice i član Gradskog veća za zadužena za oblast zaštite životne sredine.
Konkurs za subvencionisanje mera energetske efikasnosti u Užicu, kako je najavljeno, ove godine biće raspisan početkom marta, a u prvom krugu za ove namene opredeljeno je 14 miliona iz gradskog budžeta.