Kako se na univerzitetu pripremiti za budući posao i nametnuti poslodavcima pokazuju studenti Fakulteta organizacionih nauka. “Budi projektni menadžer na pet dana” naziv je međunarodnog projekta koji su organizovali preko svoje organizacije ESTIEM. Sa 20 studenata iz deset Evropskih zemalja, uz podršku nekoliko kompanija, rešavali su konkretne poslovne probleme.
Dvadeset intelektualaca različitih kultura, jezika i običaja, rešavaju raznovrsne zadatke od ekoloških preko tehničkih i medicinskih. Maksimilijan je na master studijama Tehničkog univerziteta u Ahenu. Prvi put je u Srbiji i zadovoljan je organizacijom, gostoljubivim domaćinima i kvalitetom predavanja.
“Juče smo učili kako da otpočnemo projekat, kako da planiramo troškove, kako da se uklopimo u budžet, da procenimo rizike. Zbog toga smo razdvojeni u nekoliko grupa po četiri čoveka. Imamo fiktivnu kompaniju koja se transformiše iz kompanije koja isporučuje skutere u firmu za dostavu dronova i to je naš projekat”, objašnjava Maksimilijan Benek, Tehnički univerzitet Severne Rajne-Vestfalije u Ahenu.
Nina Nuneš, koja dolazi sa Tehničkog fakulteta u Portu, kaže da organizacija projekta odlična, a domaćini su im uvek na usluzi za sve što je potrebno.
“Mi u stvari radimo na zdravstvenom projektu o veštačkom pankreasu za dijabetičare i za sada smo prošli kroz nekoliko segmenata, od budžeta do menadžmenta rizika i imamo jasnu sliku o tome gde naš proizvod ide i kako da uspe na tržištu”, kaže Nina Nuneš.
Koordinator projekta Branislav Cvenić ističe da je glavni cilj projekta da studenti pre svega osete kako je to biti projektni menadžer i da kroz što više interaktivnih radionica dobiju to iskustvo koje će im pomoći jednog dana pri nalaženju posla.
U subotu, studenti će predstaviti svoje projekte, a ocenjivaće ih predavači i kolege. Posebna vrednost projekta je i u tome što naši studenti mogu da uporede svoje znanje sa kolegama sa tehničkih fakulteta širom Evrope, kažu predavači.
“Ono što je mene prijatno iznenadilo jeste da su naši studenti jako dobri. Bilo bi možda pretenciozno da kažem među boljima, ali se nose rame uz rame sa studentima vodećih evropskih fakulteta”, naglašava dr Vladimir Obradović, direktor Međunarodne asocijacije projekt menadžera.
Koliko su ovakvi projekti korisni, govori podatak da pet do sedam odsto studenata u svakoj generaciji uspe da komercijalizuje svoj projekat, što je, kako kažu stručnjaci, solidan procenat.