Čačanski ugostitelji ponovo su se našli na udaru poreskih inspektora pa je pre nekoliko nedelja opet zatvoren veliki broj ugostiteljskih radnji. Kao i do sada, barem po rečima ugostitelja, objekti su zatvarani zbog manjih propusta, najčešće viška bakšiša kod konobara od par stotina dinara.
Ekonomista Dragan Vučetić, koji već dugo vodi poslovne knjige velikom broju čačanskih privrednika, potvrđuje da se to stvarno dešava.
„Bio sam prisutan kod privrednika sa kojima sarađujem gde su ulazili inspektori, i to zaista izgleda zastrašujuće. To izgleda kao kad su ubijali Bin Ladena, komandosi, Foke, uskači, zatvaraj, popisuj, vadi pare…Pa čekajte, mi smo normalni ljudi, nismo lopovi. Mi smo neko ko želi da radi normalno, da plaća svoje obaveze, i da ne brine o tome da li će mu sutra doći inspekcija na vrata i osvetiti mu se za nešto”, priča Vučetić.
On smatra da je zatvaranje objekata zbog manjih nepravilnosti, zbog par stotina dinara, neodgovarajuća mera.
„To je veliki udar na naše privrednike, bez obzira da li su oni mali, preduzetničke radnje, ili neki drugi. Tako ne sme da se radi. Ako zatvorite neki objekat, vi ste izgubili PDV, izgubili ste radnika, vi ste tu izgubili i poslodavca. Tako ne sme da se radi. Uzmimo fudbalsku metodologiju. Dajte mu žuti karton, pa se sledeći put vrati i proveri da li je uvažio kritiku i nedostatak, pa mu onda daj creni karton. A ne sada iz prve mu zatvoriš objekat zbog par stotina dinara razlike”, smatra Vučetić.
Podsetimo, Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede – HORES, zbog ovakvog ponašanja inspektora ponovo je zatražilo da se zakonski reguliše pitanje napojnice i predlaže da se bakšiš limitira do 10 odsto računa i registruje u kasi. Oni navode da sada Poreska inspekcija, ako kod zaposlenih nađe višak novca u odnosu na stanje u blagajni, protiv poslodavaca podnosi prekršajne prijave za prekršaje za koje su zaprećene drakonske kazne koje se kreću do dva miliona dinara za pravna lica i do 500.000 dinara za preduzetnike.