Poslednjih godina sve je izraženiji nedostatak kvalifikovane radne snage. Deficit domaćih radnika rešava se sve češće zapošljavanjem radnika iz Azije, Kube i drugih država, a razmišlja se i o aktiviranju penzionera.
Od 7 805 lica koliko ih je bilo 1. januara 2024 na evidenciji nezaposlenih lica, godinu dana kasnije taj broj je 6 803, odnosno za 1000 lica manje. U Čačku je 2 855 nezaposlenih lica, u Lučanima nezapsolenih je 620, 2605 u Ivanjici, a u Gornjem Milanovcu na evidenciji trenutno je 723 nezaposlena lica.
„Stanje na tržištu rada je nategnuto. Sa jedne starane imamo velike zahteve privrede za radnicima. Samo u toku prethodne godine poslodavci iz MO su preko tržišta rada iskazali potrebe za zapošljavanjem 2 321 radnika, a u isto vreme broj lica na evidenciji NSZ, filijale u Čačku smanjen je za 1000. Prošle godine bio je samo 591 tehnološki višak za razliku od prethodnih godina kada je bilo po nekoliko hiljada radnika proglašeno za tehnološki višak. Od ovog broja 56 odsto su žene. Najviše nezaposlenih , 50 odsrto je sa trećim i četvrtim stepenom stručne spreme, a od 50 do 64 godine ima 50 odsto lica sa evidencije nezaposlenih”, ističe Saša Obradović,direktor filijale NSZ u Čačku.
U uslovima smanjene ponude i povečćane potražnje na tržištu rada , kada privreda ima velike potrebe za kvalifikovanom radnom snagom , pre svega mašinske struke, postavlja se pitanje kako nadomestiti manjak kvalifikovanih radnika.
„Situacija je takva, poslodavci se prilagodjavaju. Danas zaposlenni menjaju često ardno mesto taržeći bolje uslove. Moraćemo d amenjmo zakonsku regulativu. Iam dosta ardno sposobnih penzionera i moramo na tržištu arda praviti prostor i za takve ljude. Da nudimo privredi očuvane ljude i sposobne da rade” , kaže Saša Obradović.
Zbog manjka radne snage, sve veći broj stranih radnika dolazi u Srbiju kako bi popunio prazna radna mesta. Posebno su prisutni radnici iz zemalja Azije i Istočne Evrope, koji dolaze zahvaljujući olakšanim procedurama za dobijanje radnih dozvola. Samo u toku prethodne godine filijali Nacionalnoj službi u Čačku je pristiglo 470 zahteva, a pozitivno je rešeno 375 zahteva, odnosno toliko radnika iz Kube, Tadžikistana , Uzbekistana i drugih zemalja Azije dobilo je posao u ovdašnjim preduzećima. Mada strani radnici rešavaju trnutnu situaciju , stručnjaci smatraju d aje neophodno ulagati u domaću radnu snagu kako bi se obezbedila stabilnost tržišta rada. U tom smislu neohodna je saradnja obrazovnih institucija, privrede i države koja se manifestuje kroz dualni sistem obrazovanja, pri čemu poslodavci učestvuju u izboru obrazovnih profila, a država pruža podršku kroz subvencije kako poslodavcima, tako i djacima i školama.