Svečanom akademijom u užičkom Narodnom pozorištu obeleženo je 180 godina od osvećenja Crkve Svetog velikomučenika Georgija u Užicu. Crkva Svetog Djordja u Užicu izgrađena je između 1842. i 1844. godine, a osvećena je od strane episkopa užičkog, Nikifora Maksimovića, na praznik Djurdjic.
Uz veliku muku, pišu hroničari, ali i uz veliku ljubav i veru prema bogu, Užičani, Srbi, pravoslavci, prema nekim zapisima oko 700 hrišćana, podigli su crkvu Svetog Georgija koja je osvećena na današnji dan, 16. novembra 1844 godine. U to vreme na mestu užičkog episkopa nalazio se Nikifor Maksimović, nekadašnji iguman manastira Sretenje u Ovčar Banji, upamćen kao vladika koji je budio svest za otvaranjem škola i podizanjem crkava u Požegi, Ivanjici Rogačici i Užicu. Pokretač gradnje nove užičke crkve bio je pukovnik Jovan Mićić, serdar Užičke nahije sa titulom kneza rujanskog.
“Izgradnja pravoslavnog hrama u vremenu kada je u užičkoj varoši tursko stanovništvo bilo nekoliko puta brojnije od srpskog, u kome nije bilo dozvoljeno da se u gradu služi liturgija, bio je veoma smeo poduhvat. Važno je bilo usuditi se i započeti izgradnju crkve, te 1842 godine. Uz podršku naroda i kneza Mihaila Obrenovića, hram je relativno brzo izgradjen, otvoren i osveštan dve godine kasnije,” reči su kojim je gradonačelnica Užica Jelena raković Radivojević, otpočela Svečanu akademiju posvećenu 18 decenija dugoj istoriji postojanja Crkve svetog Djordja u Užicu.
Zbog svoje jedinstvenosti i pozitivnih ocena stručnjaka, Zavod za zaštitu i naučna proučavanje spomenika kulture Srbije 1954. godine doneo odluku po kojoj je Saborna crkva Svetog Georgija u Užicu stavljena pod zaštitu države. Na tornju ove svetinje i danas se nalazi sat, postavljen 1859. godine kao prvi javni sat u ovom kraju koji već18 decenija beleži i pamti svaki miniut istorije grada na Djetinji i života ljudi u njemu.
“Bez obzira na okolnosti koje u turbulentnim istorijskim dešavanjima često nisu bile naklonjene veri, crkva je opstajala zahvaljujući prvenstveno ljudima koji su duboko verovali u hrišćanske vrednosti kao deo našeg identiteta i trudili se da na tim vrednostima, iz najplemenitijih pobuda. vaspitavaju svoje potomstvo” istakla je gradonačelnica Užica govoreći o značaju ovog svetog hrama za kulturni identitet grada.
“Sva ova stradanja koja smo prošli, sva iskušenja kroz koje je prolazio naš narod, prolazila je i naša crkva I nosila mudrost božiju – “da budemo ljudi”, kao što je često naglašavao naš blagopočivši patrijarh Pavle”, istako je na Svečanoj akademiji užički sveštenik, protojerej stavrofor Milić Dragović.
“Sveštenstvo je svih ovih godina i vekova služilo Bogu i svom narodu i trudilo se, koliko je umelo i znalo, da prenese rečju božiju, koja je došla kroz Jevanđelje, ono isto Jevanđelje koje je štampano u manastiru Rujan. I trudilo se da ta reč ne bude ničim okrnjena I da bude pretvorena u delo. I zato sam siguran da je danas u našem gradu mnogo pravoslavnih hrišćana koji imaju ime i obraz, imaju lik Hristov koji nose kroz ovaj svet I kroz ovaj grad I prenose ga dalje našim bližnjima.”
Svečana akademija povodom obeležavanja jubileja – 180 godina Sabornog hrama – Crkve Svetog Georgija u Užicu, organizovana kao deo programa “Era kulture” – Užice prestonica kulture Srije 2024. U umetničkom programu na Svečanoj akademiji nastupili su Hor crkve Svetog Djordja, dečiji hor i etno sekcija “Durdjevak” i etno sekcija užičke Muzičke škole “Vojislav Lale Stefanović”.