U Prvom svetskom ratu stradalo je 4.500 Čačana, dok je u Drugom svetskom ratu broj žrtava dostigao 7.443 pokazuju podaci do kojih je došao istoričar Goran Davidović. U ratovima od 1999. do 2001. godine živote je izgubilo 55 – 56 osoba iz Čačka, ali ta cigra nije konačna jer nedostaju podaci iz dobrovoljačkih jedinica.
„Radim na knjizi koja bi trebalo da bude objavljena ove godine. Radio sam popis žrtvava Prvog svetskog rata i tu knjigu nikako da završim jer stalno izbijaju nova imena. Tu ima ograničenja kada je u pitanju dokumentacija jer je deo uništen u ratu od 1914. do 1918. godine. Kada je u pitanju grad Čačak stigao sam do cifre od 4.500 ljudi. Kada je u pitanju Drugi svetski rat, SUBNOR je uradio popis koji je rađen sedamdesetih, ali je radio samo popis svojih žrtava. Nisu popisane sve žrtve jer svi znamo da smo imali građanski rat. Ja i kolega Timotijević smo 2004. godine uradili novi popis i došli smo do brojke od 6.667 nastradalih, što je za 2.000 više nego što je imao SUBNOR – 4.662. Ta istraživanja sam natsvio dalje i došli smo do cifre od 7.433 nastradalih na teritoriji Čačka, Lučana i Gornjeg Milanovca. Ako uporedimo te cifre sa Bugarskom, koja je u Drugom svetskom ratu izgubila 20.000 ljudi, dovoljno govori o tragediji našeg naroda”, kaže istoričar Davidović.
Kada je u pitanju broj nastradalih Čačana u ratovima devedesetih godina, došlo se do brojke od 55 – 56 nastradalih, sa teritorije opštine Lučani 10 i Gornjeg Milanovca 20.
„Nemamo podatke za dobrovoljačke organizacije. Činjenica je da država nije vodila evidenciju devedesetih godina jer je bila proklamovana politika da nismo u ratu. Evidentno je i da dokumentacija polako nestaje, naročito u periodu agresije”, kaže istoričar Davidović.
U 20. veku u ratovima je nastradalo oko 1,8 miliona Srba, i u tu brojku ne ulaze stradali Srbi u BiH i Hrvatskoj, niti broj poginulih Srba koji su bili u Austrougarskoj vojsci, što je ogromna brojka za jedan narod.
„Generalno, Srbija je od 1804. godine pa sve do 2001. godine i kopnene zone vodila 13 ratova, praktično na svakih 15 godina po jedan rat. Samo u 20. veku Srbija je vodila šest ratova”, podseća Davidović.