Kiša koja je padala u Arilju donela je blagi porast nivoa Rzava, sa čijeg vodozahvata se vodom za piće snabdeva pet opština zlatiborskog i moravičkog okruga. Ipak, iz fabrike vode „Rzav“ apeluju na građane da racionalnije troše vodu, kako ne bi došlo do restrikcija.
Kiša i pad temperature doneli su veći protok i blagi rast nivoa reke Rzav. U javnom preduzeću za vodosnabdevanje u Arilju danima su zabrinuti zbog nepovoljne hidrološke situacije. Julski tropski talas doneo je neizvesnost ranije nego prethodnih godina.
„Malovodni period nam je bio negde u drugoj polovini avgusta i početkom septembra meseca. Ove godine je to malo poranilo kao što vidite u julu mesecu imamo te probleme. Zima je bila takva sa malo padavina, proleće takođe nije bilo dosta kiše u slivu naše reke. Sve potrebe svih naših korisnika trenutno zadovoljavamo. Svi imaju dovoljne količine vode i voda je odličnog kvaliteta“, kaže Zoran Barać direktor JP za vodosnabdevanje „Rzav“ Arilje.
Poučeni lošim iskustvom 2021. godine, kada su zbog niskog nivoa Rzava bile restrikcije u vodosnabdevanju, Požežani su kao alternativno rešenje obnovili staro izvorište Skrapeža. Međutim, nijedna alternativa ne može pokriti nenamesko korišćenje vode i neodgovornost u sušnom periodu.
„I da bi zaštitili naše sugrađane u mesnim zajednicama i višim predelima mi treba svi da štedimo vodu. Da bi i ti naši sugrađani imali vodu, na koju imaju pravo jednako kao i mi, koji imamo mogućnost da je, mogućnost naravno, ali ne i pravo da je rasipamo“, navodi Miljko Kragović direktor JP „Naš dom“ Požega.
Zalivanje vodom za piće, kada su reke za vodosnabdevanje na granici biološkog minimuma ne samo da je neodgovorno, nego je i kažnjivo.
„Mi na pojedinim, pogotovo prigradskim mesnim zajednicama imamo uvećanje potrošnje i do sedamdeset, osamdeset procenata, što je očigledno takođe nenamenska potrošnja. Voda se nenamenski troši za zalivanje poljoprivrednih površina“, kaže Zoran Barać direktor JP za vodosnabdevanje „Rzav“ Arilje.
„Sadašnjih skupštinskim odlukama, pa i ovom zadnjom iz 2022. godine je nedozvoljeno, tačno se navodi šta je nenamenska potrošnja vode. I predviđene su kazne za to. Zašto se ta politika u nedovoljnoj meri sprovodi treba pitati komunalnu inspekciju“, smatra Miljko Kragović direktor JP „Naš dom“ Požega.
A nezvanično smo saznali da komunalni inspektori ne mogu na teren bez naloga za postupanje, koji je u nadležnosti pravne službe. Šta je čija zakonska obaveza i posao možda će nadležni bolje shvatiti kada usled njihove neažurnosti svima presuše česme.