I jutros je vazduh u Beogradu zagađen. Prema podacima sajta Beoeko jako je zagađen u Zemunu, na Novom Beogradu, na Banovom brdu, u Borči, Lazarevcu, Obrenovcu (8.30). Prema podacima sajta Er-vižual (6.15), vazduh je najlošijeg kvaliteta u Čačku, a Beograd je na 16. mestu u svetu, dok je treći po zagađenosti Sarajevo. Očekuje se da bi popodnevni vetar mogao da raščisti vazduh.
Kao i prethodnih dana i ovog jutra je jako zagađenje na mernim mestima u Zemunu, Omladinskih brigada, na Bežanijskoj kosi, Banovom brdu, u Borči, Lazarevcu, Obrenovcu. Razlog za ovoliko zagađenje je previsoka koncentracija PM 2,5 čestica.
Prema podacima portala Er-vižual ubedljivo najzagađeniji grad u Srbiji po ovom parametru je Čačak.
Najzagađeniji veliki gradovi na svetu su Lahore (Pakistan) i Delhi (Indija). Na trećem mestu je ovog jutra Sarajevo. Beograd je na 16. poziciji.
Preporuke koje treba da poštujete
Kada je vazduh jako zagađen, kao što je danas slučaj u pojedinim gradovima u Srbiji, treba poštovati preporuke stručnjaka.
Ako volite da brzo hodate ili trčite u prirodi, danas bi to ipak trebalo preskočiti.
“Skratiti dužinu i smanjiti intenzitet napornih aktivnosti. Praviti češće pauze u svim aktivnostima u spoljašnjoj sredini”, navodi se u preporuci na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda, posvećenoj kvalitetu vazduha.
Osetljivim kategorijama stanovništva savetuje se da vežbaju u zatvorenom prostoru.
Ne treba otvarati prozor kada je kvalitet vazduha ocenjen sa “zagađen” ili “jako zagađen”.
Koncentracija zagađujućih materija je najveća u periodu grejne sezone, u večernjim, noćnim i jutarnjim satima.
Tada je poželjno provetriti prostorije nekoliko puta u toku dana, i za to birati periode kada je očekivano koncentracija zagađujućih materija najniža, a to je okvirno između 11 i 15 časova.
Ako ste mislili da vam hirurške maske mogu pomoći, to nije tačno. One pomažu da se smanji iritacija disajnih puteva, ali čestice PM 10 prodiru i kroz takve maske.
Pojedina istraživanja ukazuju na zaštitne efekte određene hrane.
Preporuka je da se u zagađenim područjima uzima hrana bogata Be-vitaminima, vitaminima Ce i E, zatim omega-3 masnim kiselinama, što se vezuje sa antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima ovih sastojaka.
I sami doprinosimo zagađenju, zbog načina na koji grejemo stanove ili zato što vozimo automobile. Možemo doprineti smanjenju zagađenja tako što ćemo koristiti gradski prevoz.
Šta su suspendovane čestice – PM
Indeks zagađenosti vazduha formira se na osnovu ispitivanja koncentracije šest glavnih zagađivača: čestica u vazduhu PM 2,5 i PM 10, ugljen-monoksida, sumpor-dioksida, azot-dioksida i ozona u nivou zemlje.
Čestice od 2,5 mikrona (PM 2,5) su najopasnije jer su najmanje.
Nastaju sagorevanjem fosilnih goriva – auspusi automobila, grejanje na drva i ugalj.
Lako prodiru u telo ljudi i, ukoliko se natalože, mogu izazvati kardiovaskularne probleme i probleme disajnih organa.