Kanjon Trešnjice jedno je od retkih mesta gde ponosno leti beloglavi sup. Pre tridesetak godina bio je pred izumiranjem, ali je upornošću meštana koji im obezbeđuju hranu, od šest parova, kolonija tih ptica sada narasla na 70 jedinki.
Beloglavi supovi mogu da vide i na šest kilometra udaljenosti. To potvrđuje i Lazo Jovanović, koji već duže od dve decenije hranu tim pticama doprema na hranilište smešteno na osamsto metara nadmorske visine. Čim ga ugledaju, veruje, supovi prave počasni let u znak zahvalnosti za siguran obrok.
“Kad dođem ja sa hranom one tu dolete, evo vidite i sada da lete i pokriju onu liticu tamo, ima negde oko 70 jedinki, od aktivnih 20 gnezda, 15 mladunaca je izletelo letos”, kaže Lazo Jovanović iz Grčića.
Za kanjon Trešnjice kažu da je jedno od retkih mesta gde je priroda ista kao i vekovima pre nas, a beloglavi supovi su ga odabrali kao stanište, jer je jedno jaje koje polaže ženka sigurno samo u šupljinama kanjona koji je na mestima dubok i do 500 metara.
“Ovaj deo područja reke Trešnjice je zaštićen kao predeo izuzetne vrednosti, jer se u njemu nalaze retke vrste, a jedna od najznačajnijih je svakako beloglavi sup”, objašnjava Dragan Pavlović, sekretar Službe vodiča Planinarskog saveza Srbije.
“Zbog prirode su tu izabrale stanište i ovde okolina mojih meštana niko ih ne uznemirava, ipak se trudimo i mi meštani da oni budu bezbedni”, dodaje Lazo Jovanović iz Grčića.
Beloglavi supovi se hrane isključivo uginulim životinjama za čiji otkup opština Ljubovija obezbeđuje novac.
“Zaista se svi trude da naša netaknuta priroda ostane onakva kakva jeste, naravno i našim pokolenjima, a i sve je veća svest i turista kao i meštana da zaista treba da čuvamo životnu sredinu”, naglašava Jelena Tešić, direktorka TO Opštine Ljubovija.
Želja meštana je da na stenama kanjona naprave osmatračnicu za ljubitelje ptica, jer je let supova sa rasponom krila i do tri metra veličinstven prizor na nebu.