Kardiovaskularne bolesti i dalje odnose najveći broj života u Srbiji i neophodno je raditi na edukaciji i prevenciji ove grupe bolesti u koje spadaju i bolesti proširenih vena i kapilara. Zato je važno da pacijenti na jednom mestu mogu da pronađu sve informacije o različitim problemima sa proširenim venama i kapilarima, ali i o metodama lečenja – izjavio je vaskularni hirurg dr Dario Jocić iz Centra za savremeno lečenje vena, a povodom puštanja u rad sajta www.lecenje-vena.rs.
“S obzirom da proširene vene predstavljaju najučestalije oboljenje krvnih sudova nogu i da veliki broj ljudi živi sa ovim problemom, sajt je kreiran tako da pacijenti na jednostavan način mogu da pronađu sve informacije o problemima sa kojima se susreću. Osim nastanka, simptoma i razvoja bolesti, na sajtu su predstavljene sve minimalno invazivne metode lečenja koje su na raspolaganju građanima Srbije” objasnio je dr Jocić.
S obzirom da sve velike studije pokazuju da više od 50% populacije ima neki problem sa venama, na sajtu postoji i interaktivni deo gde mogu postaviti pitanje lekaru.
“Poslednje studije su pokazale da ukoliko oba roditelja imaju proširene vene postoji 80% šanse da će i njihova deca imati isti problem. Kod razvoja ove vrste bolesti genetika ima presudnu ulogu, ali životne navike i savremeni način života, takođe, doprinose razvoju proširenih vena. Dugo stajanje i sedenje tokom dana mogu uticati na pojavu proširenih vena, dok su loša ishrana i gojaznost najčešći faktori rizika za pojavu ove bolesti ” dodao je dr Jocić.
U osnovi, proširene vene nastaju kada se naruši smer kretanja krvi. Arterije vode krv iz srca prema perifernim delovima tela, dok je uloga vena i njenih zalistaka da vraćaju krvi prema srcu, navodi se u saopštenju.
“Normalno je da venska krv, kod zdravih ljudi, protiče iz površnih vena u duboke, a onda dalje prema srcu. U slučaju proširenih vena, venski zalisci ne mogu da obavljaju ovu funkciju, odnosno ne zatvaraju se pravilno. Krv se u ovim slučajevima iz dubokih vena vraća u površinski venski sistem.
Zbog tog povratnog toka (refluksa), venska krv se zadržava u nozi, a kao posledica se javlja oticanje nogu, osećaj napetosti, bolovi… Bolest proširenih vena je stanje koje se tokom godina pogoršava” objasnio je dr Jocić i dodao da su vidljivi “čvorovi” krvnih sudova na nogama posledica proširenih potkožnih vena koje ne predstavljaju samo estetski problem, već su i uzrok ozbiljnih tegoba pacijenata.