Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 1.887.596 osoba, a zabeleženo je 14.904 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs.
Idemo ka smirivanju epidemijske situacije i nadi da ćemo živeti sasvim normalno na proleće i leto, rekao je za RTS prof. dr Radmilo Janković.
Mislim da kovid 19 više neće biti karantinska bolest, da neće biti obavezno tesiranje i mere će biti sve blaže, kaže Janković.
U proteklih deset dana epidemijska situacija u Kruševcu i okolnim opštinama se stabilizovala. Početkom februara dnevno se u kruševačkoj kovid ambulanti pregledalo od 500 do 700 pacijenata. Sada se broj novoobolelih kao i pregleda rapidno smanjuje iz dana u dan.
Šefica Kovid ambulante Kruševac dr Tamara Ilić kaže da je u poslednjih nedelju dana broj pregleda u toj ambulanti prepolovljen. Dnevno se pregleda oko 360 pacijenata, a polovina od toga su prvi pregledi. Oko 60 posto od testiranih je kovid pozitivno i to uglavnom mlađa populacija između 20 I 50 godina sa lakšom kliničkom slikom koji se leče simptomatski i polivitaminskom terapijom.
“Nešto manji broj je starijih pacijenata preko 70 godina koji imaju pridružene hronične bolesti. Takve pacijente šaljemo na infektivno odeljenje naše Opšte bolnice u Kruševcu i u proseku pošaljemo tri do četiri pacijenta dnevno”, objašnjava dr Ilić.
Na infektivnom odeljenju Opšte bolnice Kruševac hospitalizovano je 28 pacijenata, skoro duplo manje nego uoči vikenda. Ali situacija se ne menja u kovid bolnici u Kruševcu, gde leži 214 pacijenata iz skoro svih krajeva Srbije.
Većina je na poluintezivnoj nezi, tridesetak pacijenata zahteva intenzivno praćenje bolesti. Od ovog broja petoro je na respiratoru. Dve trećine pacijenata je starosti preko 70 godina i njihovo lečenje u bolnici nekada potraje i duže od dva meseca.
Direktor Kovid bolnice u Kruševcu dr Vladan Cvetanović kaže da imaju dosta pacijenata koji su upućeni iz drugih bolnica, nakon nekog lečenja njihovog posebnog oboljenja, tako da imaju dosta posthiruških, hiruških, onkoloških pacijenata.
“Naravno, od početka mi imamo jedan ceo dijalizni centar i nisu samo pacijenti koji dođu ovde pa zahtevaju hitnu dijalizu, već su to i pacijenti koji se iz drugih ustanova upućuju ako su kovid pozitivni. Sama klinička slika kod nas ne mogu da kažem da se razlikuje recimo u odnosu na kliničku sliku koja je bila u delta piku, zato što se pacijenti koji se upućuju kod nas već nalaze u teškom stanju”, poručuje dr Cvetanović.
U Zlatiborskom okrugu još 88 osoba pozitivno je na kovid, najviše u Užicu 33. Ovo je desetak puta manje nego pre mesec dana.
Od početka epidemije u Zlatiborskom okrugu 72.828 osoba bilo je pozitivno na kovid, najviše u januaru ukupno 15.327.
Smanjuje se i broj pacijenata u kovid bolnicama gde je primljeno 18 a otpušteno 33. Na respiratorima je pet pacijenata a u svim kovid ambulantama u toku prethodnog dana bilo je 1.025 pregleda.
Direktorka Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” Verica Jovanović kaže za RTS da je sve manje inficiranih koronavirusom na dnevnom nivou, ali da i dalje apeluju na sprovođenje vakcinacije.
“Smatramo da je to jedina strategija koja nikada ne treba da bude ukinuta i jedina suverena strategija koja pomaže da izbegnemo ne samo zaražavanje, već da zaštitimo ljude koji su u povećanom riziku i izbegnemo teške forme bolesti i komplikacije”, objašnjava Jovanovićeva.
Kaže da očekuju određene oscilacije kada je u pitanju epidemijska situacija kod školske dece u narednom periodu, ali bez brojeva koji su ranije beleženi.
“Epidemijska kriva je u padu i želimo svi zajedno da zadržimo tu situaciju. U školama se primenjuju sve zaštitne mere. Tim za škole u saradnji sa Ministarstvom prosvete je procenio da je nastava koje se sada odvija adekvatna u ovom trenutku i očekujemo da ostane adekvatna do kraja godine i da nam kombinacija različitih mera ostane daleka prošlost”, ističe Jovanovićeva.
Podseća da je još 15. januara data mogućnost da osobe sa hroničnim bolestima prime četvrtu dozu vakcine protiv koronavirusa.
“Očekujemo da će u narednom periodu tačno biti definisane mogućnosti da četvrtu dozu prime i ostali građani. Još uvek apelujemo da svako ko nije primio treću dozu to učini”, naglašava Jovanovićeva.
Kaže da je omikron soj promenio manifestaciju same bolesti, ali da to ne znači da ne može da dođe to teških i komplikovanih slučajeva.
Na svim odeljenjima u okviru Opšte bolnice Čačak, koja su pretvorena u kovid odeljenja, hospitalizovano je 26 pacijenata. U respiratornom centru smeštena su 2 pacijenta, nema pacijenata na respiratoru, navodi se u Izveštaju Radnog tima za praćenje širenja koronavirusa na teritoriji grada Čačka.
U protekla 24 časa primljena su 2, a sa lečenja otpušteno 6 pacijenata.
Preminula je 1 osoba.
Hospitalizovane su 2 kovid pozitivne porodilje na odeljenju ginekologije i 2 kovid pozitivna deteta na odeljenju pedijatrije.
Od 234 uzorka iz Čačka pozitivnih je 50, iz Gornjeg Milanovca od 106 uzoraka pozitivnih je 31, iz Lučana od 29 uzoraka pozitivnih je 5 i iz Ivanjice od 62 uzoraka pozitivnih je 12. Ukupno 98 pozitivnih od 431 uzorka.
U ponedeljak su vakcinisane 24 osobe, od toga je 5 primilo prvu dozu vakcine, 8 je revakcinisano, a 11 je primilo treću dozu vakcine.
Za poslednja 24 časa u prijemno-trijažnoj ambulanti Opšte bolnice Čačak, sa simptomima i znacima kovid infekcije bilo je 33 pregleda, od čega je 16 prvih pregleda.
U srpskim sredinama na KiM preminule su dve osobe od posledica kovida 19, a zabeleženo je još 14 novoinficiranih koronavirusom, od 44 testirana uzorka, saopšteno je iz Kriznog štaba u Kosovskoj Mitrovici.
Od izbijanja epidemije život je od kovida 19 izgubilo 209 osoba. Novopreminule osobe su iz Kosovske Mitrovice i Štrpca.
Novoobolele osobe su Leposavića i Gnjilana po četiri, Kosovske Mitrovice, Zvečana i Kosovske Kamenice po dve.
Ukupno obolelih u srpskim sredinama od izbijanja epidemije je 10.592, a aktivnih je 280 slučajeva.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na kovid 19 testirano je 360 osoba sa teritorije Pčinjskog okruga. Analize su pokazale da je 80 lica zaraženo koronavirusom.
Od tog broja 44 su iz Vranja, 12 iz Bujanovca, sedam iz Preševa, šest iz Bosilegrada, pet iz Surdulice, četiri iz Vladičinog Hana i dva iz Trgovišta.
U kovid ambulanti u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljeno je 248 pregleda, od toga je 78 prvih.
U kovid bolnicama hospitalizovano je 66 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok su 44 na kiseoniku. Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljen je jedan pacijent, a otpušteno 11.
Epidemiološka situacija u Novom Pazaru je u poslednjih sedam dana u poboljšanju i očekivanja su da će doći do pada svih parametara i u narednom periodu, potvrdio je za RTS dr Šefadil Spahić direktor Zavoda za javno zdravlje u tom gradu.
Očekuje i da će do normalizacije odnosa doći za mesec, do dva dana.
“Svi parametri koje pratimo su u padu, broj prvih pregleda je ispod 30, broj pi-si-ar testovima dokazanih, procentualno ispod 20 posto, a samo pre petnaest dana taj procenat je bio preko 48 odsto”, istakao je Spahić.
U Opštoj bolnici u Novom Pazaru hospitalizovane su 22 osobe s blažom kliničkom slikom.
Ono što zabrinjava, ukazao je Spahić, je pad broja vakcinisanih osoba. Naveo je, da je u poslednjih sedam dana bio sporadičan broj davanja prvih doza vakcine ali i da je dobro što je trećom dozom vakcinisano u proseku dnevno od 25 do 30 osoba.
Takođe, istakao je i zabrinutost zbog kućnog lečenja kovida, jer je to, upozorio je, jedna velika nepoznanica, kao i zbog selektivne upotrebe antibiotika.
U odnosu na pre mesec dana za skoro 50 posto je smanjen broj pregleda u kovid ambulanti na Novom naselju u Novom Sadu.
“Mi smo juče imali oko 600 pregleda, od toga 350 osoba je došlo prvi put, a 98 njih je bilo pozitivno na brzom antigenskom testu. Pre desetak dana imali smo 500 pozitivnih samo u respiratornom centru i ovo su podaci koji bi trebalo da nas ohrabruju”, kaže dr Veselin Bojat, direktor doma zdravlja “Novi Sad”.
Prema njegovim rečima, pokazalo se da najteže kliničke slike, i nažalost i smrtne ishode, imali pacijenti koji uopšte nisu vakcinisani, na drugom mestu su oni koji su započeli proces vakcinacije, a u toku pandemije su bili pozitivni. Na trećem mestu su, dodaje Bojat, starije osobe sa pridruženim bolestima.
Doktor Bojat naglašava da se u Novom Sadu koristi antivirusni lek koji je država nabavila i da se isključivo daje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti zato što su njegove indikacije sam početak bolesti i pokazao se kao izuzetno efikasan.
“Mogu reći da antivirusni lek dramatično smanjuje simptome i skraćuje period trajanja same bolesti”, ističe direktor doma zdravlja “Novi Sad” i dodaje da su u ovom talasu imali mnogo manje pacijenata na bolničkom lečenju.
Prema jučerašnjem preseku, za dan je preminulo 55 obolelih od kovida 19, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs. Virus je potvrđen kod još 4.483 osobe, od 17.667 testiranih.
Nastavlja se blagi pad broja ljudi u kovid bolnicama, hospitalizovana su 3.762 pacijenta, a 136 je na respiratoru.
U svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji đaci su se juče vratili u učionice posle mini-raspusta od devet dana.
Pomoćnik ministra prosvete za srednje obrazovanje Miloš Blagojević rekao je za RTS da su školsku godinu produžili za tri dana, a da će se za još dva dana uputiti dopis školama kako ih mogu nadoknaditi.