Od početka pandemije u Srbiji su registrovana 1.779.782 slučaja koronavirusa, a testirana su 8.351.232 uzorka. Od posledica zaraze preminule su 14.054 osobe. Smrtnost je 0,79 odsto, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Nakon uobičajeno manje pregleda vikendom, juče opet 1.878 pregleda u kovid ambulantama užičkog Zdravstvenog centra, najmanje u Kosjeriću – 68, najviše u Užicu – 708.
U bolnice su primljena 22 pacijenta, otpušteno je 46, a na dnevnoj terapiji je 117 pacijenata.
U bolnicama u zlatiborskom kraju hospitalizovano je ukupno 300 pacijenata, devetoro ih diše uz pomoć respiratora, i to šestoro u Užicu, dvoje u Prijepolju i po jedno u pribojskoj i požeškoj bolnici.
U Subotici je u ponedeljak bilo 420 pregleda, od toga 250 prvih. Novozaražene su 162 osobe.
Dr Elizabeta Vrana, pulmolog i koordinatorka kovid ambulante Doma zdravlja u Subotici kaže za RTS da je bilo nešto manje pregleda nego prošlog ponedeljka, ali ne treba da bude opuštanja.
“Pacijenti koji dolaze imaju kliničke slike na koje bi trebalo obratiti pažnju. U sporadičnim slučajevima se javljaju simptomi kakva je nesanica, ili suprotno tome pacijenti mnogo više spavaju, čak i 24 časa”, ističe dr Vrana.
Kliničke slike jesu blaže, dodaje, ali javljaju se sporadični slučajevi koji završe na bolničkom lečenju.
“Mnogo je lakše nego u prethodnim talasima. Trenutno imamo na raspolaganju dva antivirotika i pacijenti koji dobiju taj lek navode da su mnogo bolje posle druge ili treće popijene doze. Gubi se temperatura, velika glavobolja ako postoji, i u velikom procentu se ne razvije pneumonija”, dodaje Vrana.
Celo stanovništvo je, ističe, ugroženo. Omikron se, napominje, brzo širi i dospeva i do onih koji su zatvoreni u kućama.
“Klinička slika je mnogo lakša, kod nekih su stvarno blage, ali ako bismo skinuli maske i svi došli na pregled mi kao zdravstveni sistem to ne bismo mogli da izdržimo. Zato je potrebno da se pridržavamo mera da ne bi došlo do kolapsa”, ukazuje dr Vrana.
U subotičkoj bolnici su 53 pacijenta, osam je na intenzivnoj nezi, a petoro na respiratoru.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da su poremećaji u pružanju osnovnih zdravstvenih usluga, izazvani pandemijom koronavirusa, kao što je program vakcinacije ili lečenje bolesti poput side, zabeleženi u 92 odsto od 129 zemalja.
Rezultati studije, sprovedene u novembru i decembru prošle godine, pokazuju da su zdrvstvene usluge “pretrpele ozbiljan uticaj” i da je zabeležen “mali ili nikakav napredak” u odnosu na istraživanje s početka 2021.
Poremećaje u pružanju hitne pomoći prijavilo je 36 odsto zemalja, što je porast u odnosu na 29 odsto početkom 2021. i 21 odsto u prvom istraživanju 2020, prenosi Rojters.
Obavljanje operacija koje nisu hitne, kao što su zamena kuka i kolena, poremećeno je u 59 odsto zemalja, a nedostaci u rehabilitacionoj i palijativnoj nezi zabeleženi su u otprilike polovini zemalja.
Anketa je sprovedena u vreme velikog porasta broja zaraženih u mnogim zemljama zbog zaraznije omikron varijante koronavirusa, što je opteretilo bolnice, dodaje britanska agencija.
Prema novim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije u Vranju, na kovid 19 testirane su 764 osobe sa teritorije Pčinjskog okruga, od kojih su 384 zaražene koronavirusom.
Od tog broja 209 je iz Vranja, 44 iz Bujanovca, 41 iz Surdulice, 34 iz Vladičinog Hana, 27 iz Bosilegrada, 20 iz Preševa i 9 iz Trgovišta.
U kovid bolnicama Zdravstvenog centra Vranje hospitalizovano je 99 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 50 na kiseoniku.
Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljeno je devet pacijenata, a otpušteno osam. Jedan pacijent je preminuo od posledica kovida.
U kovid ambulanti u Vranju juče je obavljeno 430 pregleda, od čega su 184 prva.
Prema poslednjem preseku, u Srbiji su testirane 26.873 osobe, a koronavirus je potvrđen kod njih 11.439. Preminule su 63 osobe.
Na bolničkom lečenju je 4.377 pacijenata, od kojih su 164 na respiratoru.
Epidemijska situacija u našoj zemlji i dalje je zabrinjavajuća. Kovid bolnice se pune, a raste i broj preminulih.
U zemlji je zabeležen prvi slučaj stelt subvarijante omikron soja, potvrđeno je RTS-u sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Virusolog Tanja Jovanović kaže da nova subvarijanta polako postaje dominantna u nekim zemljama, ali se pretpostavlja da su kliničke slike slične kao i kod prve. Vakcina štiti i od srednje teških i teških formi bolesti, ističe Jovanovićeva.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je u Srbiju stigao prvi kontingent leka protiv koronavirusa – pakslovida.
Srbija je prva zemlja kontinentalne Evrope kojoj je isporučen ovaj lek i to deset dana nakon što je Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila upotrebu i promet ovog leka.
Direktor Doma zdravlja Savski venac i koordinator procesa imunizacije u Beogradu Zoran Bekić rekao je za RTS da zabrinjava broj osoba na bolničkom lečenju, na respiratoru i broj preminulih od korone. Vakcinacija je jedino pravo oružje protiv korone, istakao je Bekić.
Škole rade još ove nedelje, po starom, a onda počinje produženi – sretenjski raspust, da bi se koliko-toliko usporila epidemija.